CONDUCERE DEFENSIVA

Conducere defensiva nivelul 1

Descriere curs

In Romania, in fiecare zi,  mor 5 oameni datorita accidentelor rutiere. Inscrie-te si ia parte la primul curs de conducere defensiva din zona, manit sa te faca sa reduci la minim riscurile de incidente rutiere si/sau accidente grave .

Cursul contine:

 • Componenta teoretica;
 • Simulare impact frontal la diferite viteze;
 • Simulare rasturnare si tehnica corecta de a cobora in siguranta dintr-un autoturism  rasturnat;
 • Simulare derapaj cu focus pe metode de a recapata controlul in asemenea situatii; 
 • Franare de urgenta cu evitare in diferite situatii;
 • Poligon multiple manevre.

Data, locul si ora

Data :  se comunica ulterior 
Orele: 08:30 – 09:00
Locatia: Se comunica ulterior

Programul evenimentului

08:30 – 09:00 | Primirea invitatilor
09:00 – 12:30  | Curs teoretic
12:30 – 13:30  | Masa de pranz (inclusa)
13:30 – 16:30  |Exercitii practice1
16:30 – 17:30  |Concluzii, intrebari, raspunsuri si inmanarea diplomelor

690 lei

Conducere defensiva coalj

Ce vei invata la curs ?

N

Sa recunosti, sa anticipezi si sa eviti situatiile periculoase din trafic;

N

Pozitia corecta la volan, care iti ofera siguranta, vizibilitate si confort maxim;

N

Ce, cand si cum sa faci in cazul unui accident rutier;

N

Importanta folosirii centurii de siguranta si a celorlalte echipamente de siguranta;

N

Cum poti cobara in siguranta dintr-un autoturism rasturnat;

N

Cum poti cobara in siguranta dintr-un autoturism rasturnat;

N

Cum sa recapeti controlul atunci cand masina ta derapeaza.

Detalii curs 

Vezi toate detaliile care tin de eveniment

Descriere curs

In Romania, in fiecare zi,  mor 5 oameni datorita accidentelor rutiere. De la aceast trist adevar a aparut si nevoia acestui curs. Vei invata cum sa recunosti, sa anticipezi si cum sa reactionezi atunci cand esti pus in fata unei situatii periculoase in trafic.

Conducerea defensiva  inseamna a conduce intr-o maniera prin care sansele de a cauza sau de a fi implicat intr-un accident se reduc semnificativ si te  ajuta sa controlezi autovehiculul pentru a te proteja impotriva pericolelor care pot aparea in timpul deplasarii.

Cursul contine o componenta teoretica, in care vei invata sa recunosti situatiile periculoase din trafic, sa le anticipezi si cum anume poti face in asa fel incat sansele de a fi implicat intr-un accident rutier sa scada semnificativ. Componenta practica in care vom folosi simulatoare de impact si de rasturnare, in care vei realiza importanta folosirii centurii de siguranta si cum sa cobori in siguranta dintr-o masina rasturnata. Simularile se vor efectua pe simulatoare special proiectate pentru asa ceva, in siguranta maxima, indrumati in permanenta de traineri. Vor fi simulate accidente frontale la diferite viteze iar pentru coborarea dintr-o masina rasturnata simularea se va face atat din lateral cat si cand masina este pe plafon. Partea de. Componenta a 3-a si anume exercitiile practice in masina te vor invata diferenta intre subvirare si supravirare si cum poti recapata controlul atunci cand masina ta incepe sa derapeze precum si cum poti frana in siguranta atunci cand situatia te obliga sa opresti de urgenta pentru a evita un pericol imediat.

Avantaje pe care le aduce cursul

 • reducerea numarului de incidente din trafic in care esti implicat tu sau cei dragi tie ;
 • acumularea de informații si cunoștințe noi, legislative, tactice sau tehnice ;
 • Reducerea primelor de asigurare platite (sunt companii de asigurari care ofera bonificatii celor care au absolvit un curs de conducere defensiva);
 • Crearea unor situatii limita intr-un cadru sigur si primind informatiile necesare in care cursantii trebuie sa reactioneze rapid si promt prin care se dezvolta aptitudini noi;
 • Cresterea nivelului de educatie rutiera.

Data, locul si ora

Se vor comunica ulterior

Programul detaliat evenimentului

 • 08:30 – 09:00 Primirea invitatilor si o cafea din partea nostra;
 • 09:00 – 10:30 Curs teoretic parte 1 (prezentare echipa, cuprins program, parte organizare si completare documente, statistici, legislatie rutiera, proceduri in caz de accident, cauze principale ale accidentelor rutiere, pregatirea deplasarii, deplasarea);
 • 10:30 – 11:00 Caffe Brake. Cafeau este din partea noastra;
  11:00- 12:30 Curs teoretic partea 2 (anticiparea, aderenta, accelerare si franare, inertia, pozitia corecta in scaun, efecte negative, comportamente periculoase la volan, sisteme de siguranta, transferul dinamic al maselor, franarea de urgenta, deplasarea in conditii speciale);
 • 12:30 – 13:30 Masa de pranz – catering (tot din partea noastra);
 • 13:30 – 16:30 SImulatoare si exercitii practice (Simulare accident frontal la diferite viteze, simulare rasturnare si coborare dintr-o masina rasturnata pe lateral si pe plafon, simulare derapaj si tehnici de redresare, franare de urgenta cu evitare obstacol, poligon cu multiple obstacole si diferite manevre necesare);
 • 16:30 – 17:30 Concluzii, intrebari, raspunsuri, feed back si inmanarea diplomelor.

Baza materiala si logistica

Iata cateva dintre facilitatile pe care ti le oferim

N

Curs teoretic

Componenta teoretica este structurata ca sa iti fie usor sa asimilezi informatiile.

N

Simulator impact frontal

Te va ajuta sa intelegi importanta purtarii centurii de siguranta.

N

Simulator rasturnare

Vei invata cum sa cobori in siguranta dintr-un autoturism rasturnat.

N

Simulator derapaj

Vei invata cum sa recapeti controlul atunci cand masina ta derapeaza.

Inca nu esti convins?

Vezi ce zic cei care au folosit deja serviciile noastre

Apropo, toate testimonialele sunt importate de pe pagina noastra de Facebook si sunt 100% reale.

 • positive review  Este o scoala de soferi pe care o pot recomanda indiferent de categoria pe care doriti sa luati. Instructorii sunt profesionalisti, rabdatori, i-ti ofera in continuu suport, atat didactic cat si tehnic. Acest lucru se poate vedea si prin procentul mare de promovabilitate la examene. Cu ei am luat categoria A din prima. Multumesc pentru rabdare si profesionalism. Asfalt uscat!

  Simon Antal Avatar Simon Antal
  noiembrie 7, 2020

  positive review  Recomand cu încredere! Instructorii sunt bine pregătiți, dau dovadă de respect și calmitate. Tavi Țuțuianu, mulțumesc pentru pregătire, abia aștept să ne vedem în trafic! 😋

  Iustina Poinariu Avatar Iustina Poinariu
  iunie 18, 2020

  positive review  O școală de șoferi super buna recomand

  Andrei Barbuta Avatar Andrei Barbuta
  iunie 16, 2021
 • positive review  Cea mai bună școală, pe care o recomand cu încredere. Mulțumesc in special instructorului Cosmin Muresan pentru rabdarea,calmul și priceperea de care a dat dovadă! Datorită lui am obținut permisul " din prima " . multumesc !

  Renata Zsigmond Avatar Renata Zsigmond
  februarie 3, 2020

  positive review  Cosmin Muresan cel mai bun instructor !!!

  Orsi Vivien Avatar Orsi Vivien
  decembrie 30, 2019

  positive review  Recomand această școală. Instructorii sunt profesioniști și serioși. Multe mulțumiri lui Cosmin Mureșan.

  Alex Tamas Avatar Alex Tamas
  octombrie 24, 2018
 • positive review  Atmosfera buna, colectiv fain, luat permis categoria A fara probleme. Recomand!

  Dani Butiulca Avatar Dani Butiulca
  noiembrie 6, 2020

  positive review  recomand scoala super driver pentru toata lumea si mai ales pe domnul toganel constantin un instructor de nota 10 va multumesc

  Csabi Melania Avatar Csabi Melania
  februarie 24, 2020

  positive review  Cei mai tari!Am luat și sala și traseul din prima! Va mulțumesc foarte mult!

  Maria Elena Gyorgy Avatar Maria Elena Gyorgy
  iulie 4, 2018
 • 5 star review  Excelent! Instructorul Laurențiu Stroe este foarte bun, îl recomand 100%!!

  Dragos Chiorean Avatar Dragos Chiorean
  iunie 27, 2018

  positive review  Mulțumesc echipei Super Driver pentru profesionalismul de care a dat dovada!❗️ Recomand cu încredere pentru rezultate garantate❗️💯

  Mădălina Ciornei Avatar Mădălina Ciornei
  octombrie 19, 2020

  positive review  Cea mai faina scoală, cei mai faini oameni! Va mulțumesc pentru tot, in special lui Tavi, care e cel mai răbdător instructor! Recomand cu drag! 👌😁

  Andreea Măruş Avatar Andreea Măruş
  ianuarie 9, 2019
 • positive review  Recomand cu încredere această școală de șoferi! Mulțumesc domnului instructor Suciu Marius pentru răbdarea de care a dat dovadă pe tot parcursul desfășurării ședințelor, încrederea pe care mi-a acordat-o mereu și sprijinul pe care mi l-a oferit întotdeauna!

  Larisa Șamșudean Avatar Larisa Șamșudean
  februarie 15, 2021

  positive review  Super! Recomand!

  Attila Veres Avatar Attila Veres
  mai 29, 2016

  positive review  Foarte multumit!! 💯💯Multumesc @Cipri Lupea!!!

  Szász Nándor-István Avatar Szász Nándor-István
  octombrie 21, 2019
 • positive review  Sunt foarte multumit de alegerea facuta. Un colectiv tanar si dedicat. Multumesc pentru permisul luat din prima!

  Hogea Alexandru Avatar Hogea Alexandru
  august 8, 2017

  positive review  Tavi, un profesor excepțional de excepțional . Mulțumesc! ❤

  Ioana Gașpar Avatar Ioana Gașpar
  mai 5, 2020

  positive review  Il recomand cu mare încredere pe Moldovan Marius, un instructor excelent, un adevarat profesionist. Am apreciat in mod deosebit rabdarea si umorul in situatiile tensionate (pentru mine) care mi-au dat multa incredere si curaj. 🤗🙏 Pentru toate astea ii multumesc! Succes tuturor!

  Andrea Brigitta Avatar Andrea Brigitta
  mai 10, 2021
 • positive review  Dacă ești o persoană pesimistă și crezi ca nu vei reuși din prima te inseli, sau spui asta pentru ca încă nu ai întâlnit cel mai răbdător și calm instructor, Octavian Țuțuianu 😁 Ii mulțumesc din suflet pentru faptul ca a știut mereu sa ma încurajeze, sa uit de frică și sa am mai multă încredere in mine! Recomand cu cea mai mare încredere! 5 ⭐️

  Iulia Dandea Avatar Iulia Dandea
  septembrie 19, 2019

  positive review  Recomand.... Cea mai bună școală de șoferi

  Dede Anton-dan Avatar Dede Anton-dan
  martie 21, 2019

  positive review  Recomand fiindcă, secretara lor e super drăguță si te ajută in orice problemă! Iar istructorul lor, Cosmin Mureșan, a avut foarte multă răbdare, niciodată nu a ridicat tonul si in momentul când greșeai iți explica foarte frumos până pricepeai și corectai greșeala! Si dacă trebuia iti repete același lucru și de 100 de ori si tot frumos! Foarte bun instructor!! Sunt sigură că de aceea am reușit la examen pentru că m-a învățat să conduc cum trebuie, mulțumesc foarte frumos Cosmin!

  Ilona Tămaș Avatar Ilona Tămaș
  ianuarie 17, 2019
 • negative review  Cred ca e recomandat sa mergi aici daca esti tanar si ai mult timp liber, instructorii sunt de treaba si cred ca te lasa sa mergi cat ai nevoie ca sa te simti increzator. Daca nu aveti foarte mult timp de pierdut cred ca ar fi o idee buna sa incercati in alta parte. Programarile sunt rare la inceput. Cand te apropii de data examenului te lasa sa te duci zilnic (fara programare, stai la rand), uneori e rezonabil timpul de asteptare dar alteori stai chiar si o ora la rand pentru o tura de poligon in 3m.(3 - 4 persoane pe aceeasi motocicleta si sunt mai multe scoli la rand).

  Florin Anghel Avatar Florin Anghel
  octombrie 26, 2020

  positive review  Super driver! Super scoala, super oameni! Echipa de profesionisti! Recomand!

  Adina Paula Găburoi Avatar Adina Paula Găburoi
  august 24, 2018

  positive review  Cosmin Mureșan, un instructor excelent, cu multă răbdare si cu răspuns la orice întrebare, explicațiile lui sunt pe înțelesul tuturor! Il recomand cu mare încredere tuturor noilor elevi!

  Suciu Giorgiana Avatar Suciu Giorgiana
  iunie 4, 2020
 • positive review  Recomand scoala de soferi Super Driver,azi am trecut cu bine si peste examenul practic.Multumesc Super Driver, si in special D-lui instructor Octavian Tutuianu,un om cu multa rabdare si bun simt si un caracter de apreciat.

  Filip Buftea Avatar Filip Buftea
  noiembrie 6, 2020

  positive review  5 stele pentru scoala de soferi Super Driver si 5 stele pentru Cosmin! Multumesc!

  Laura Negru Avatar Laura Negru
  septembrie 7, 2018

  positive review  Eu le-as da mai multe stele insa sunt maxim 5 din pacate :). Sunt o echipa de oameni tineri și frumoși, instructori de nota 10*, foarte deschiși in a-i invata și pe alți doritori tot ce tine de tainele ascunse ale circulației pe doua roti si nu numai! Recomand cu încredere cursurile acestei minunate scoli!!! Ps felicitări pentru profesionalismul de care dați dovada!!!! 😘🤗

  Ursuț Elisabeta Avatar Ursuț Elisabeta
  septembrie 6, 2018
 • positive review  Recomand Super Driver! Tavi Țuțuianu, un instructor extraordinar, plin de profesionalism și cu foarte multă răbdare. Mulțumesc Tavi pentru tot ce m-ai învățat, pentru implicarea ta și pentru că m-ai ajutat să am încredere în mine! Te recomand cu drag! 😊

  Roxana Ţăran Avatar Roxana Ţăran
  iunie 23, 2020

  positive review  Super driver , cei mai buni 😉

  Adi Avatar Adi
  noiembrie 21, 2017

  positive review  Recomand cu incredere aceasta scoala si in special pe instructorul Ciprian Lupea, care m-a ajutat sa obtin permisul "din prima", avand rabdare cu mine la inceput si incercand sa scoata ce e mai bun din elevii lui. Cei de la secretariat m-au ajutat de asemenea si au dat dovada de profesionalism oricand am avut nevoie de ajutor.

  Claudiu Motoc Avatar Claudiu Motoc
  iulie 11, 2020