CONDUCERE DEFENSIVA

Conducere defensiva nivelul 1

Reducere!

Descriere curs

In Romania, in fiecare zi,  mor 5 oameni datorita accidentelor rutiere. Inscrie-te si ia parte la primul curs de conducere defensiva din zona, manit sa te faca sa reduci la minim riscurile de incidente rutiere si/sau accidente grave .

Cursul contine:

 • Componenta teoretica;
 • Simulare impact frontal la diferite viteze;
 • Simulare rasturnare si tehnica corecta de a cobora in siguranta dintr-un autoturism  rasturnat;
 • Simulare derapaj cu focus pe metode de a recapata controlul in asemenea situatii; 
 • Franare de urgenta cu evitare in diferite situatii;
 • Poligon multiple manevre.
Reducere

Sambata 16 iulie

690 lei

(In loc de 990 lei)

Ce vei invata la curs ?

N

Sa recunosti, sa anticipezi si sa eviti situatiile periculoase din trafic;

N

Pozitia corecta la volan, care iti ofera siguranta, vizibilitate si confort maxim;

N

Managementul riscului;

N

Ce, cand si cum sa faci in cazul unui accident rutier;

N

Importanta folosirii centurii de siguranta si a celorlalte echipamente de siguranta;

N

Cum poti cobara in siguranta dintr-un autoturism rasturnat;

Detalii curs 

Vezi toate detaliile care tin de eveniment

Descriere curs

In Romania, in fiecare zi,  mor 5 oameni datorita accidentelor rutiere. De la aceast trist adevar a aparut nevoia acestui curs. Vei invata cum sa recunosti, sa anticipezi si cum sa reactionezi atunci cand esti pus in fata unei situatii periculoase in trafic.

Conducerea defensiva  inseamna a conduce intr-o maniera prin care sansele de a cauza sau de a fi implicat intr-un accident se reduc semnificativ iar conponenta teoretica este conceputa in asa fel incat sa recream situatii limita care pot aparea in trafic (derapaj, franare de urgenta, rasturnare) pentru a intelege ce, cum si cand trebuie facut pentru a redresa autoturismul.

Cursul teoretic

Componenta teoretica are o durata de 4 ore si este structurata astfel incat sa fie pe intelesul tuturor. Curul utilizeaza o multime de materiale video ceea ce il face foarte interactiv, Temele discutate vor include: statistici si evolutie ale accidentelor rutiere in Romania si Uniunea Europeana, managemantul riscului unde vom trece in revista cele mai periculoase obiceiuri la volan, anticiparea diferitelor situatii periculoase din trafic si cum anume pot fi acestea evitate, tehnici de conducere defensiva, pregatirea deplasarii, factori care influenteaza siguranta deplasarii, condusul in conditii speciale, proceduri in caz de accident, sistemele de siguranta cu care sunt dotate autoturismele, tehnici de control a autovehiculului plus o multime de alte „Tips and tricks ” care au stransa legatura cu domeniul auto.

Simulator derapaj

Unul dintre cele mai indragite de catre cursantii nostii de pana acum si de asemenea unul dintre cele mai spectaculoase exercitii este simulatorul de derapaj. Pentru acest exercitiu se va folosi unul dintre cele doua simulatoare de care dispunem „masina cu doua volane” sau dispozitivul pentru suspendarea puntii spate, asa numitul „roti libere”. Se vor experimenta atat derapaje ale puntii fata (subvirare) cat si ale puntii spate (supravirare). Daca in cazul derapajului puntii fata (subvirare) instinctul soferului va face aproximativ ceea ce trebuie pentru a redresa autoturismul in cazul derapajului puntii spate (supravirare) lucrurile nu stau chiar atat de simplu deoarece instinctul va face exact opusul manevrei de redresare, iar acest aspect se poate remedia doar cu ajutorul exercitiului astfel intelegand cum reactioneaza autoturismul si cum trebuie redresata manevra.

Simulator rasturnare 

In foarte multe din cazurile de accidente rutiere soldate cu rasturnare, desi pasagerii din autoturismul rasturnat scapa cu leziuni relativ minore, acestea isi agraveaza situatia datorita faptului ca nu stiu sa coboare in siguranta dintr-un autoturism rasturnat si cad, lovindu-se cu capul sau partea superioara a corpului de plafonul sau celelalte elemente ale autoturismului. In cadrul cursului vei experimenta senzatia de rosturnare si implicit rostogolire si vei invata cum sa cobori dintr-un autoturism rasturnat in asa fel incat sa nu iti agravezi situatia. Exercitiul se va realiza atat cu autoturismul rasturnat pe plafon cat si cu acesta rasturnat pe lateral. Cunoasterea acestor elemente de siguranta atunci cand esti implicat intr-un accident in care autoturismul este rasturnat iti poate salva viata. Sistemele de siguranta ale masinii functioneaza doar daca conducatorul stie sa le foloseasca si daca intelege cum anume acestea functioneaza.

Franare de urgenta si franare de urgenta cu evitare

Un alt atelier practic cu o importanta fara margini este atelierul de franare de urgenta si franare de urgenta cu evitare obstacol. Din experienta noastra si cu ajutorul statisticilor am ajuns la concluzia ca aproape 30% dintre conducatorii nu franeaza in cel mai eficient mod, ceea ce duce la marirea considerabila a distantei de franare si implicit a celei de oprire. Daca punem in ecuatie si obstacol care apare brusc (pieton, autoturism care nu acorda prioritate, biciclist, etc) o sa ne dam seama ca evitarea impactului va fi ingreunata. Scopul exercitiilor este de a imbunatatii distanta de oprire a autoturismului in situatii limita prin franarea corecta si eficienta. Viteza cu care vom simula franarea va creste progresiv pana va ajunge la viteza de 60 km/h, care este viteza maxima pentru modulul 1 al cursului. Modulul 2 al cursului va permite experimentarea franarii de urgenta pana la viteza de 100 km/h. 

Simulator impact frontal

In foarte multe din cazurile de accidente rutiere soldate cu rasturnare, desi pasagerii din autoturismul rasturnat scapa cu leziuni relativ minore, acestea isi agraveaza situatia datorita faptului ca nu stiu sa coboare in siguranta dintr-un autoturism rasturnat si cad, lovindu-se cu capul sau partea superioara a corpului de plafonul sau celelalte elemente ale autoturismului. In cadrul cursului vei experimenta senzatia de rosturnare si implicit rostogolire si vei invata cum sa cobori dintr-un autoturism rasturnat in asa fel incat sa nu iti agravezi situatia. Exercitiul se va realiza atat cu autoturismul rasturnat pe plafon cat si cu acesta rasturnat pe lateral. Cunoasterea acestor elemente de siguranta atunci cand esti implicat intr-un accident in care autoturismul este rasturnat iti poate salva viata. Sistemele de siguranta ale masinii functioneaza doar daca conducatorul stie sa le foloseasca si daca intelege cum anume acestea functioneaza.

Baza materiala si logistica

Iata cateva dintre facilitatile pe care ti le oferim

N

Curs teoretic

Teoria este structurata ca sa iti fie usor sa asimilezi informatiile.

N

Simulator impact frontal

Te va ajuta sa intelegi importanta purtarii centurii de siguranta.

N

Simulator rasturnare

Vei invata cum sa cobori in siguranta dintr-un autoturism rasturnat.

N

Simulator derapaj

Vei invata cum sa recapeti controlul atunci cand masina ta derapeaza.

Inca nu esti convins?

Vezi ce zic cei care au folosit deja serviciile noastre

Apropo, toate testimonialele sunt importate de pe pagina noastra de Facebook si sunt 100% reale.

 • positive review  Oameni faini si instructori buni, recomand!!

  Ştefan Peter Avatar Ştefan Peter
  iunie 24, 2019

  positive review  Cea mai tare scoala de soferi,recomand cu toata increderea,super oameni!Ii multumesc in special instructorului Doru Vacaru pt tot ce ma invatat,pt rabdare!☺ ☆☆☆☆☆

  Petrea Claudia Avatar Petrea Claudia
  februarie 27, 2020

  positive review  Cea mai faina scoală, cei mai faini oameni! Va mulțumesc pentru tot, in special lui Tavi, care e cel mai răbdător instructor! Recomand cu drag! 👌😁

  Andreea Măruş Avatar Andreea Măruş
  ianuarie 9, 2019
 • positive review  Admisa din prima. Multumesc pentru rabdarea si profesionalismul instructorului Ionut Brihan! Meritul este numai a lui.

  Georgiana Iacob Avatar Georgiana Iacob
  noiembrie 15, 2021

  5 star review  Cea mai buna scoala de soferi din Targu-Mures.Recomand

  Zoltán Szász Avatar Zoltán Szász
  ianuarie 18, 2016

  positive review  Recomand Super Driver💖💖💖 si mai ales pe instructorul Suciu Marius, un om foarte rabdator, cumsecade, de nota 10!!💓

  Anamaria Luissa Avatar Anamaria Luissa
  mai 31, 2021
 • positive review  5 stele pentru scoala de soferi Super Driver si 5 stele pentru Cosmin! Multumesc!

  Laura Negru Avatar Laura Negru
  septembrie 7, 2018

  positive review  Am avut o experiență plăcută, oameni frumoși, profesioniști, înzestrați cu multă răbdare și dorința de a te învăța. Pe lângă faptul că instructorii devin și prietenii tăi, aici ai ocazia să cunoști foarte mulți oameni frumoși, să legi prietenii și să împarți cu ei acest hobby minunat. Indiferent de categoria pentru care vrei să aplici, recomand cu încredere școala Super Driver. Succes tuturor!

  Fazakas Vili Avatar Fazakas Vili
  noiembrie 11, 2020

  positive review  Una dintre cele mai seriose scoli. Recomand cu drag, mai ales instructorul Marius Moldovan! Datorita lui am carnetul de conducere🙏🏻💪🏼

  Gabriela Săcărea Avatar Gabriela Săcărea
  iunie 2, 2022
 • positive review  Multumesc super drive si instructorului Marius Moldovan pentru ajutor

  Denysuka Deny Avatar Denysuka Deny
  octombrie 6, 2021

  positive review  Seriozitate maximă! Recomand cu cea mai mare încredere pe instructorul Laurențiu Stroe !

  Alin Moldovan Avatar Alin Moldovan
  iulie 6, 2020

  positive review  Recomand cu drag! Corectitudine, atitudine pozitiva și un instructor de nota 10! 👍

  Valentina Popa Avatar Valentina Popa
  august 27, 2018
 • 5 star review  Cea mai buna scoala de soferi !!! Si cel mai bun instructor Laurentiu stroe!!!!!

  Lengyel Annami Avatar Lengyel Annami
  august 31, 2017

  positive review  Recomand cu toată încrederea școala de șoferi Super Driver pentru profesionalismul, seriozitatea, răbdarea și devotamentul celor de la secretariat si in special domnului instructor Suciu Marius care este un om deosebit de dedicat elevilor săi și cu ajutorul căruia am reusit sa iau permisul din prima! 😊

  Bethina Thellmann Avatar Bethina Thellmann
  iunie 15, 2020

  positive review  Cea mai bună școală de șoferi, cu instructori care sunt cu adevărat profesioniști, și cu cel mai bun profesor de legislație.

  Ioan-Valerian Anton Avatar Ioan-Valerian Anton
  iunie 7, 2019
 • positive review  Multumesc frumos Scoala Super Drive si pentru Cristi!!!

  Barni Torok Avatar Barni Torok
  octombrie 25, 2021

  positive review  Am avut parte de o pregătire foarte profesionistă. Până în ziua examenului am primit toate cunoștințele necesare de la instructor și am reușit să iau Din Prima! Îi mulțumesc frumos lui Marius Moldovan pentru tot suportul!

  Simon Erik Avatar Simon Erik
  mai 18, 2022

  positive review  Super scoala, recomand !

  Dovko Isti Avatar Dovko Isti
  septembrie 29, 2021
 • positive review  Mulțumesc SuperDriver! Mulțumesc instructorului Cristi chirilă, recomand cu încredere!!

  Adela Sabău Avatar Adela Sabău
  august 26, 2021

  positive review  Daca vrei sa astepti cu nerabdare fiecare ora de conducere iar la final, dupa ce iei carnetul din prima sa ti se para ca a fost totul floare la ureche, alege scoala de soferi Super Driver. Multumesc instructorului Doru Vacaru pentru calmul si profesionalismul de care a dat dovada!

  Sabin Mihai Olteanu Avatar Sabin Mihai Olteanu
  noiembrie 6, 2017

  positive review  Recomand cu incredere scoala de soferi Super Driver! Sunt foarte multumita de toate serviciile pe care mi le-au oferit, atat pe parcursul orelor de legislatie, cat si la orele de conducere. Este singura scoala de soferi, actuala din Targu Mures, la care ai posibilitatea de a te preevalua inaintea sustinerii traseului. Astazi am sustinut examenul si am fost admisa din prima la proba practica si vreau sa ii multumesc, in special, instructorului meu Gherendi Iacob pentru rabdarea avuta, indrumarea si sustinerea oferita, dar si intregii echipe. Sunteti niste oameni deosebiti. Multumesc! 😊

  Roxana Avram Avatar Roxana Avram
  februarie 4, 2019
 • positive review  Serviciu de top, recomand cu incredere si mai ales pe domnul instructor, Portik Lehel, instructor de nota 10!

  Thomas Borenstein Avatar Thomas Borenstein
  aprilie 17, 2021

  positive review  Recomand cu încredere,mulțumesc domnului instructor Marius Suciu,pentru ca a avut răbdare cu mine si m-a ajutat sa imi ating obiectivul,recomand tuturor.

  Adrian Hancu Avatar Adrian Hancu
  octombrie 5, 2020

  positive review  Multumesc frumos Marius Moldovan pentru tot ajutorul!

  Fărcaș Ionuț Avatar Fărcaș Ionuț
  mai 18, 2022
 • positive review  Am sustinut orele cu instructorul Tavi Tutuianu . Sunt foarte multumita si recomand Super Drive

  Daria Dicu Avatar Daria Dicu
  iulie 1, 2020

  positive review  Marius Moldovan e un instructor foarte bun, care te ajută, îți explică fiecare greșeală și unele chestii care te vor ajuta mult în viata de șofer și este foarte prietenos! Dacă vreți sa învățați să șofați cum trebuie, vi-l recomand pe Marius Moldovan de la Super Driver, Târgu Mureș.

  Michael George Avatar Michael George
  iunie 2, 2021

  positive review  Una dintre cele mai bune scoli de șoferi. Mult respect instructorului Paul Cosmin Silaghi pentru răbdarea și atenția acordata, fapt ce m a determinat sa iau examenul practic din prima. Recomand cu încredere.

  Silaghi Alex Avatar Silaghi Alex
  februarie 26, 2021
 • positive review  Cosmin Mureșan, un instructor excelent, cu multă răbdare si cu răspuns la orice întrebare, explicațiile lui sunt pe înțelesul tuturor! Il recomand cu mare încredere tuturor noilor elevi!

  Suciu Giorgiana Avatar Suciu Giorgiana
  iunie 4, 2020

  positive review  O experiență minunata alături de o echipă de oameni profesioniști. Tin sa ii multumesc in special instructorului meu, Ciprian.🙂

  Lucian Bucur Avatar Lucian Bucur
  decembrie 5, 2018

  positive review  Multumesc Super Driver! (Bogdan Covaci)

  Alina Covaci Avatar Alina Covaci
  decembrie 29, 2021