CONDUCERE DEFENSIVA

Conducere defensiva nivelul 1

Descriere curs

In Romania, in fiecare zi,  mor 5 oameni datorita accidentelor rutiere. Invata cum sa controlezi autoturismul in situatii limita la cel mai complex curs de conducere defensiva din zona.  

 

Cursul contine:

  • Componenta teoretica;
  • Simulare impact frontal la diferite viteze;
  • Simulare rasturnare si tehnica corecta de a cobora in siguranta dintr-un autoturism  rasturnat;
  • Simulare derapaj cu focus pe metode de a recapata controlul in asemenea situatii; 
  • Franare de urgenta cu evitare in diferite situatii;
  • Simulator VR a diferitelor niveluri de alcoolemie / substante narcotice;
  • Poligon multiple manevre.

Data si locul

Lociul: Transilvania Motor Ring
Data:  19-20 mai 2023

990 lei

Ce vei invata la curs ?

N

Sa recunosti, sa anticipezi si sa eviti situatiile periculoase din trafic;

N

Pozitia corecta la volan, care iti ofera siguranta, vizibilitate si confort maxim;

N

Cum sa franezi de urgenta in cel mai eficient mod la diferite viteze;

N

Cum sa eviti coleziunea cu un obstacol aparut in fata autoturismului, cu si fara franare;

N

Cum sa recapeti controlul atunci cand autoturismul derapeaza;

N

Managementul riscului;

N

Ce, cand si cum sa faci in cazul unui accident rutier;

N

Importanta folosirii centurii de siguranta si a celorlalte echipamente de siguranta;

N

Cum poti cobara in siguranta dintr-un autoturism rasturnat;

Detalii curs 

Vezi toate detaliile care tin de eveniment

Descriere curs

In Romania, in fiecare zi,  mor 5 oameni datorita accidentelor rutiere. De la aceast trist adevar a aparut nevoia acestui curs. Vei invata cum sa recunosti, sa anticipezi si cum sa reactionezi atunci cand esti pus in fata unei situatii limita in trafic.

Conducerea defensiva  inseamna a conduce intr-o maniera prin care sansele de a cauza sau de a fi implicat intr-un accident se reduc semnificativ iar conponenta teoretica este conceputa in asa fel incat sa recream situatii limita care pot aparea in trafic (derapaj, franare de urgenta, rasturnare) pentru a intelege ce, cum si cand trebuie facut pentru a redresa autoturismul.

Studiile arata ca persoanele care urmeaza cursuri de conducere defensiva sunt implicati in mai putine accidente rutiere grave cu pana la 80%.

Cursul teoretic

Componenta teoretica are o durata de 4 ore si este structurata astfel incat sa fie pe intelesul tuturor. Cursul utilizeaza o multime de materiale video ceea ce il face foarte interactiv si actual. Temele discutate vor include: statistici si evolutie ale accidentelor rutiere in Romania si Uniunea Europeana, managemantul riscului unde vom trece in revista cele mai periculoase obiceiuri la volan, anticiparea diferitelor situatii periculoase din trafic si cum anume pot fi acestea evitate, tehnici de conducere defensiva, pregatirea deplasarii, factori care influenteaza siguranta deplasarii, condusul in conditii speciale, proceduri in caz de accident, sistemele de siguranta cu care sunt dotate autoturismele, tehnici de control a autovehiculului plus o multime de alte „Tips and tricks ” care au stransa legatura cu domeniul auto.

Simulator derapaj

Unul dintre cele mai indragite de catre cursantii nostii de pana acum si de asemenea unul dintre cele mai spectaculoase exercitii este simulatorul de derapaj. Pentru acest exercitiu se va folosi unul dintre cele doua simulatoare de care dispunem „masina cu doua volane” sau dispozitivul pentru suspendarea puntii spate, asa numitul „roti libere”. Se vor experimenta atat derapaje ale puntii fata (subvirare) cat si ale puntii spate (supravirare). Daca in cazul derapajului puntii fata (subvirare) instinctul soferului va face aproximativ ceea ce trebuie pentru a redresa autoturismul in cazul derapajului puntii spate (supravirare) lucrurile nu stau chiar atat de simplu deoarece instinctul va face exact opusul manevrei de redresare, iar acest aspect se poate remedia doar cu ajutorul exercitiului astfel intelegand cum reactioneaza autoturismul si cum trebuie redresata manevra.

Simulator rasturnare 

In foarte multe din cazurile de accidente rutiere soldate cu rasturnare, desi pasagerii din autoturismul rasturnat scapa cu leziuni relativ minore, acestea isi agraveaza situatia datorita faptului ca nu stiu sa coboare in siguranta dintr-un autoturism rasturnat si cad, lovindu-se cu capul sau partea superioara a corpului de plafonul sau celelalte elemente ale autoturismului. In cadrul cursului vei experimenta senzatia de rosturnare si implicit rostogolire si vei invata cum sa cobori dintr-un autoturism rasturnat in asa fel incat sa nu iti agravezi situatia. Exercitiul se va realiza atat cu autoturismul rasturnat pe plafon cat si cu acesta rasturnat pe lateral. Cunoasterea acestor elemente de siguranta atunci cand esti implicat intr-un accident in care autoturismul este rasturnat iti poate salva viata. Sistemele de siguranta ale masinii functioneaza doar daca conducatorul stie sa le foloseasca si daca intelege cum anume acestea functioneaza.

Franare de urgenta si franare de urgenta cu evitare

Un alt atelier practic cu o importanta fara margini este atelierul de franare de urgenta si franare de urgenta cu evitare obstacol. Din experienta noastra si cu ajutorul statisticilor am ajuns la concluzia ca aproape 30% dintre conducatorii nu franeaza in cel mai eficient mod, ceea ce duce la marirea considerabila a distantei de franare si implicit a celei de oprire. Daca punem in ecuatie si obstacol care apare brusc (pieton, autoturism care nu acorda prioritate, biciclist, etc) o sa ne dam seama ca evitarea impactului va fi ingreunata. Scopul exercitiilor este de a imbunatatii distanta de oprire a autoturismului in situatii limita prin franarea corecta si eficienta. Viteza cu care vom simula franarea va creste progresiv pana va ajunge la viteza de 60 km/h, care este viteza maxima pentru modulul 1 al cursului. Modulul 2 al cursului va permite experimentarea franarii de urgenta pana la viteza de 100 km/h. 

Simulator impact frontal

In foarte multe din cazurile de accidente rutiere soldate cu rasturnare, desi pasagerii din autoturismul rasturnat scapa cu leziuni relativ minore, acestea isi agraveaza situatia datorita faptului ca nu stiu sa coboare in siguranta dintr-un autoturism rasturnat si cad, lovindu-se cu capul sau partea superioara a corpului de plafonul sau celelalte elemente ale autoturismului. In cadrul cursului vei experimenta senzatia de rosturnare si implicit rostogolire si vei invata cum sa cobori dintr-un autoturism rasturnat in asa fel incat sa nu iti agravezi situatia. Exercitiul se va realiza atat cu autoturismul rasturnat pe plafon cat si cu acesta rasturnat pe lateral. Cunoasterea acestor elemente de siguranta atunci cand esti implicat intr-un accident in care autoturismul este rasturnat iti poate salva viata. Sistemele de siguranta ale masinii functioneaza doar daca conducatorul stie sa le foloseasca si daca intelege cum anume acestea functioneaza.

Baza materiala si logistica

Iata cateva dintre facilitatile pe care ti le oferim

N

Curs teoretic

Teoria este structurata ca sa iti fie usor sa asimilezi informatiile.

N

Simulator impact frontal

Te va ajuta sa intelegi importanta purtarii centurii de siguranta.

N

Simulator rasturnare

Vei invata cum sa cobori in siguranta dintr-un autoturism rasturnat.

N

Simulator derapaj

Vei invata cum sa recapeti controlul atunci cand masina ta derapeaza.

Inca nu esti convins?

Vezi ce zic cei care au folosit deja serviciile noastre

Apropo, toate testimonialele sunt importate de pe pagina noastra de Facebook si sunt 100% reale.