Politica de confidentialitate

 

1. Introducere

Confidentialitatea vizitatorilor website-ului nostru este foarte importanta pentru noi si ne luam angajamentul sa o protejam. Aceasta politica explia ce vom face cu informatiile dumneavoastraa personale.

2. Contextul legislativ

Conform cerintelor Directivei (UE) 2002/58/EC („Directiva E-Privacy”) si a Regulamentului (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a Directivei 95/46/CE („Regulamentul GDPR”) aplicabil din data de 25 mai 2018, avem obligatia de a administra in conditii de siguranta si numai pentru scopurile specificate, datele personale pe care dvs. ni le furnizati prin utilizarea site-ului nostru in acord cu prevederile Regulamentului GDPR si a Directivei E-Privacy.

In special, Regulamentul GDPR ne obliga, in primul rand, sa oferim posibilitatea ca utilizatorul sa-si exprime sau, dupa caz, sa-si retraga oricand consimtamantul pentru prelucrarea datelor sale cu caracter personal, sa rectifice continutul datelor cu caracter personal sau sa solicite transferul datelor cu caracter personal catre un alt operator, iar, in al doilea rand, sa informam utilizatorul despre continutul cookie-urilor utilizate de site-ul nostru, ce categorii de date personale ale utilizatorului sunt prelucrate de cookie-urile noastre, ce facem cu informatiile obtinute de cookie-uri si unde stocam respectivele informatii, oferirea unui nivel de securitate ridicat asupra informatiilor colectate de cookie-uri, posibilitatea utilizatorului de a bloca oricand rularea oricarui sau a tuturor cookie-urilor de site-ul nostru, precum si stergerea informatiilor colectate de cookie-uri.

Pentru mai multe detalii privind continutul acestor norme juridice, va rugam sa accesati urmatoarele link-uri:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/RO/TXT/?uri=celex%3A32002L0058

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/RO/TXT/?uri=CELEX%3A32016R0679

3. Colectarea informațiilor personale

Pot fi colectate, stocate și utilizate următoarele tipuri de informatii personale:

 1. informatii despre computer, inclusiv adresa IP, locatia geografica, tipul si versiunea browser-ului si despre sistemul de operare;
 2. informatii despre vizitele si utilizarea acestui website, inclusiv sursa de recomandare, durata vizitei, vizualizările paginii și caile de navigare pe website;
 3. informatii precum numele si adresa dvs. de e-mail, pe care le introduceți pentru a configura abonarile la e-mailurile si/sau la buletinele noastre informative;
 4. informatii pe care le introduceti in timp ce utilizati serviciile de pe website-ul nostru;
 5. informatii referitoare la orice achizitie efectuata, servicii utilizate sau tranzactii pe care le faceti prin intermediul website-ului nostru, care pot include numele, numarul de telefon si adresa de e-mail
 6. informatiile pe care le postati pe website-ul nostru cu intentia de a le publica pe internet, care pot include numele de utilizator, imaginile de profil si continutul postarilor;
 7. informatii continute in orice comunicari ne trimiteti prin e-mail sau prin intermediul website-ului nostru, inclusiv continutul comunicarilor si metadatele acestora;
 8. orice alte informatii personale pe care ni le trimiteti.

Inainte de a ne divulga informatiile personale ale unei alte persoane, trebuie să obtineti consimtamantul acelei persoanei atat pentru divulgarea, cat si pentru procesarea informatiilor personale in conformitate cu aceasta politica.

4. Utilizarea informatiilor tale personale

Informatiile personale transmise prin intermediul website-ului nostru vor fi utilizate in scopurile specificate de aceasta politica sau in paginile respective ale website-ului. Putem folosi informatiile dvs. personale pentru:

 1. administrarea website-ului și a afacerii noastre;
 2. personalizarea website-ului nostru pentru;
 3. autorizarea utilizarii serviciilor disponibile pe website-ul nostru;
 4. trimiterea de bunuri cumparate prin intermediul website-ului nostru;
 5. furnizarea serviciilor achizitionate prin intermediul website-ului nostru;
 6. trimiterea de rapoarte, facturi și notificari de plata catre tine și colectarea plaților;
 7. trimiterea de comunicari comerciale în vederea informarii;
 8. trimiterea prin e-mail de notificari solicitate în mod expres;
 9. trimiterea buletinului nostru informativ prin e-mail, daca l-ați solicitat (ne puteți informa oricând dacă nu mai doriti aceasta comunicare);
 10. trimiterea de comunicari de marketing referitoare la afacerea noastra sau la companiile unor terti selectati cu atentie, care consideram ca va pot interesa, prin poata sau, acolo unde ati consimtit in mod specific, prin e-mail sau tehnologii similare (ne puteti informa in orice moment dacă nu mai doriti sa primiți comunicari de marketing);
 11. furnizarea catre terti a informatiilor statistice despre utilizatorii nostri (acesti terti nu vor putea identifica niciun utilizator cu ajutorul acestor informatii);
 12. abordarea solicitărilor și reclamatiilor facute de tine sau despre tine referitoare la website-ul nostru;
 13. pastrarea securitătii website-ului nostru si prevenirea fraudelor;
 14. trimiterea de mesaje email sau sms pentru a iti aduce la cunostinta statusul serviciilor tale;
 15. trimiterea de mesaje email sau sms pentru a iti aduce la cunostinta detalii despre facturi restante sau alte obligatii;
 16. apeluri telefonice sau sms pentru a putea stabilii detalii legate de intalnirile necesare pentru a duce la bun sfarsit contractul de servicii pe care lai achizitionat prin intermediul website-ului nostru.
 17. verificarea respectarii termenilor și conditiilor care reglementeaza utilizarea website-ului nostru (inclusiv monitorizarea mesajelor private trimise prin intermediul serviciului nostru de mesagerie privata);
 18. alte utilizari.

Fara consimtamantul tau expres, nu vom furniza informatiile dvs. personale catre terti pentru marketingul direct din partea acestor terti sau din partea oricarei alte terte parti.

5. Divulgarea informatiilor personale

Putem divulga informatiile tale. personale oricaruia dintre angajatii, ofiterii, asiguratorii, consilierii profesionisti, agentii, furnizorii sau subcontractantii nostri dupa cum este necesar in mod rezonabil pentru scopurile prevazute in aceasta politica.

Putem dezvalui informatiile tale personale oricarui membru al grupului nostru de companii (acesta include filialele noastre, compania-mama si toate filialele sale), dupa cum este necesar in mod rezonabil pentru scopurile prevazute in aceasta politica.

Putem divulga informatiile tale personale:

 1. in masura in care ni se solicita acest lucru prin lege;
 2. in legatura cu orice procedura legala potentiala sau in curs;
 3. pentru a stabili, exercita sau apara drepturile noastre legale (inclusiv furnizarea de informatii catre terti in scopul prevenirii fraudelor si reducerea riscului de credit);
 4. catre cumparatorul (sau potentialul cumparator) al oricarei afaceri sau oricarui bun pe care le-am vandut (sau avem in plan sa il vindem);
 5. oricarei persoane consideram in mod rezonabil ca s-ar putea adresa unei instante sau unei alte autoritati competente pentru divulgarea informatiilor personale in cazul in care, in opinia noastra rezonabila, o astfel de instanta sau autoritate ar putea sa dispuna divulgarea informatiilor personale.

Cu exceptia situatiilor prevazute in aceasta politica, nu vom furniza informatiile tale personale catre terti.

6. Transferuri internationale de date

 1. Informatiile pe care le colectam pot fi stocate, prelucrate si transferate pe servere din state in care nu se aplica o astfel de politica de protectie datelor personale;
 2. Informatiile personale pe care le publicati pe website-ul nostru sau pe care le trimiteti spre publicare pe website-ul nostru pot fi disponibile prin internet in întreaga lume. Nu putem impiedica utilizarea sau utilizarea gresita a acestor informatii de către altii.

7. Păstrarea informațiilor personale

 1.  Aceasta Sectiune stabileste politicile si procedurile noastre de pastrare a datelor, care sunt concepute pentru a ajuta la asigurarea respectarii obligatiilor noastre legale cu privire la pastrarea si stergerea informatiilor personale.
 2. Informatiile personale pe care le prelucram cu orice scop sau scopuri nu vor fi pastrate mai mult decat este necesar pentru acel scop sau scopuri.
 3. Vom pastra documente (inclusiv documente electronice) care contin date cu caracter personal in masura in care ni se solicita acest lucru prin lege, daca consideram ca documentele pot fi relevante pentru orice procedura legala in derulare sau viitoare sau pentru a stabili, exercita sau apara drepturile noastre legale (inclusiv furnizarea de informatii catre terti in scopul prevenirii fraudelor si reducerea riscului de credit).

8. Securitatea informatiilor tale personale

 1. Vom lua masuri de precautie tehnice si organizationale rezonabile pentru a preveni pierderea, utilizarea necorespunzatoare sau modificarea informatiilor tale personale.
 2. Vom stoca toate informatiile personale pe care le oferi pe serverele noastre securizate (protejate prin parola si firewall).
 3. Toate tranzactiile financiare electronice incheiate prin intermediul website-ului nostru vor fi protejate de tehnologia de criptare.
 4. Aii luat la cunostinta faptul ca transmiterea informatiilor pe internet este in mod obisnuit nesigura si nu putem garanta securitatea datelor trimise pe internet.
 5. Sunteti responsabil/(a) pentru pastrarea confidentialitatii parolei pe care o utilizati pentru accesarea website-ului nostru;
 6. nu va vom solicita niciodata parola (cu exceptia momentului cand va conectati pe website-ul nostru).

9. Modificări

Ne rezervăm dreptul de a actualiza această politică din când în când publicând o versiune nouă pe website-ul nostru. Trebuie să verificați ocazional această pagină pentru a vă asigura că înțelegeți orice modificare adusă acestei politici. Vă putem anunța despre modificările aduse acestei politici prin e-mail sau prin sistemul de mesagerie privată de pe website-ul nostru.

10. Drepturile dvs.

Ne puteti solicita printr-o cerere la sediul nostru sau prin email la adresa [email protected] sa iti oferim orice informatii personale detinem despre tine cu conditia ca aceasta sa fie insotita de dovata identitatii (o copie a buletinului conform cu originalul sau o factura de utilitati din care sa reiasa numele si adresa)

Putem retine informatiile personale pe care le solicitati în masura permisa de lege.

Ne puteti solicita in orice moment sa nu prelucram informatiile dvs. personale in scopuri de marketing.

In practica, de obicei fie va exprimati acordul expres prealabil cu privire la utilizarea informațiilor tale personale in scopuri de marketing, fie va vom oferi posibilitatea de a renunta la utilizarea informatiilor dvs. personale in scopuri de marketing.

11. Site-uri terțe

Site-ul nostru include hyperlink-uri catre si detalii despre site-uri terte. Nu detinem niciun control si nu de facem responsabili pentru politicile si practicile de confidentialitate ale tertilor.

12. Actualizarea informațiilor

Va rugam sa ne anuntati daca informatiile personale pe care le detinem despre tine trebuie sa fie corectate sau actualizate.

13. Cookie-uri

Website-ul nostru folosește cookie-uri. Cookie-ul este un fisier care contine un identificator (un sir de litere si numere), care este trimis de un server web catre un browser si care este stocat de acel browser. Identificatorul este apoi trimis înapoi la server de fiecare data cand browser-ul solicita o pagina de la acesta. Cookie-urile pot fi cookie-uri „persistente” sau cookie-uri „de sesiune”: cookie-ul persistent va fi stocat de catre browser si va ramane valabil pana la data stabilita de expirare, cu exceptia cazului in care acesta este sters inainte de data de expirare. Pe de alta parte, cookie-ul de sesiune va expira la sfarsitul sesiunii utilizatorului, la inchiderea browser-ului. Cookie-urile nu contin de obicei informatii care identifica personal un utilizator. Pe site-ul nostru folosim atat cookie-uri persistente, cât și de sesiune.

 1. Numele cookie-urilor pe care le folosim pe website-ul nostru și scopurile pentru care sunt utilizate acestea pot fi găsite mai jos:

  1. Folosim Google Analytics și Adwords pe website-ul nostru pentru a recunoaște un computer atunci când un utilizato viziteaza websit-ul si   permite activarea unui cos de cumparaturi pe website,  imbunatateste capacitatea de utilizare a website-ului, analizeaza utilizarea website-ului,  previne fraudele si imbunatateste securitatea website-ului,  personalizează website-ul pentru fiecare utilizator  sau directioneaza reclame care pot fi de interes deosebit pentru utilizator;
  2. Folosim Facebook pixel pentru a stabilii sursele de trafic de pe websit-ul nostru si pentru a putea directiona reclame si oferte care pot fi de interes pentru utilizator.
 2. Majoritatea browser-elor iti permit sa refuzi sa acceptarea cookie-uri – de exemplu:

  1. in Internet Explorer (versiunea 10) poti bloca cookie-urile utilizand suprascrierea setarilor de manipulare a cookie-urilor, disponibile printr-un clic pe „Instrumente”, „Optiuni de Internet”, „Confidentialitate”, apoi „Avansat”;
  2. in Firefox (versiunea 24) poti bloca toate cookie-urile facand clic pe „Instrumente”, „Optiuni”, „Confidentialitate”, selectand „Utilizati setari personalizate pentru istoric” din meniul derulant si debifand „Acceptati cookie-uri de la website-uri”; 
  3. in Chrome (versiunea 29), poti bloca toate cookie-urile accesand meniul „Personalizare si control”, facand clic pe „Setari”, „Afisati setarile avansate” si pe „Setari de continut”, apoi selectand „Blocati site-urile sa trimita orice date” la rubrica „Cookie-uri”.

Blocarea tuturor cookie-urilor va avea un impact negativ asupra utilizabilitatii multor website-uri. Daca blocati cookie-urile, nu veti putea utiliza toate functiile de pe website-ul nostru.

 1. Puteti sterge cookie-urile deja stocate pe computer – de exemplu:

  1. in Internet Explorer (versiunea 10), trebuie sa stergi manual fisierele cookie (poti gasi instructiuni despre cum poti face acest lucru la http://support.microsoft.com/kb/278835 );
  2. in Firefox (versiunea 24), poti sterge cookie-urile facand clic pe „Instrumente”, „Optiuni” si „Confidentialitate”, apoi selectand „Utilizati setari personalizate pentru istoric”, facand clic pe „Afisare cookie-uri”, apoi pe „Stergeti toate Cookie-urile“;
  3. in Chrome (versiunea 29), poti sterge toate cookie-urile accesand meniul „Personalizare si control”, facand clic pe „Setari”, „Afisati setarile avansate” si pe „Stergeti datele de navigare”, apoi selectati „Stergeti cookie-urile si alte date despre website și plugin-uri” si faceti clic pe „Stergeti datele de navigare”.
 2. Stergerea cookie-urilor va avea un impact negativ asupra utilizabilitatii multor website-uri.