Incep sa apara si vestile bune. In cursul zilei de astazi Directi regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor – DRPCIV a publicat un comunicat referitor la reluarea examinarii in vederea obtinerii permiselor de inmatriculare.

Reluarea progresiva a activitatii

Astfel, incepand cu data de 18.05.2020 chiseele institutiei vor fi deschise progresiv. Pentru a va putea prezenta la ghiseu este necesara programare online care poate fi facuta pe websit-ul institutiei www.drpciv.ro.

In ceea ce priveste examinarile acestea pot incepe la inceputul lunii iunie in doua etape.

Prima etapa

In prima etapa vor fi examinati cursantii declarati admis la proba teoretica, aici, vor avea prioritate elevii care au avut programarea in perioada in care examinarile au fost suspendate, cei care au documentele din dosar expirate si cei ale caror dosare sunt pe cale sa expire.

A doua etapa

Examinari noi, inclusiv probele teoretice vor incepe in a doua etapa undeva dupa jumatatea lunii iunie.

Reguli de prevenire a raspandirii coronavirus

Atat la examenele practice, cat si mai apoi la cele teoretice atat cursantii cat si examinatorii sau reprezentantii scolilor de soferi vor respecta cu strictete masurile de prevenire a raspandirii cu coronavirus dupa cum urmeaza: utilizarea mastilor de protectie, dezinfectarea interiorului autoturismului inainte de inceperea fiecarei probe, respectarea distantarii persoanelor aflate la locul de intalnire, evitarea prezentarii la locul de examen al candidatilor cu insotitori (accesul va fi permis doar pentru candidati si reprezentantii scolilor de conducatori), desfasurarea activitatii de instruire numai in spatii deschise cu respectarea regulilor de distantare sociala.

Concluzii

1. Din comunicat se intele ca din data de 18.05.2020 candidatii care au promovat eamenul teoretic si cu prioritate, cei care au avut programari pentru examenul practic in perioada in care examinarea a fost suspendata se pot prezenta, cu programare online prealabila, la ghiseele institutiei pentu a putea reprograma examenele practice.

2. De la inceputul lunii iunie se vor relua examenele practice cu prioritate pentru cei la care dosarele au expirat in aceasta perioada sau sunt pe cale sa expire in viitorul apropiat.

3. De la jumatatea lunii iunie se va relua si examinarea teoretica, pe langa cea practica si astfel vom ajunge la o oarecare normalitate.

4. Atat la chiseu, cat si la examenul practic sau teoretic, candidatii, examinatorii sau reprezentantii scolilor de soferi sunt obligati sa respecte normele de distantare sociala si igiena.

Articolul integral poate fi citit si pe websit-ul institutiei accesand link-ul: https://www.drpciv.ro/news-details/presa/5ebbc18b9d7b287bf6814b40

Articole asemanatoare

Adauga un comentariu