Deoarece dupa cursul „Garare sau parcarea cu spatele in 8 pasi simplii”, am primit o sumedenie de mesaje prin care ni se cerea sa facem un curs si despre parcarea laterale, iata ca acesta este finalizat si este gata pentru vizionare.

Asadar, in cele ce urmeaza vom discuta despre Parcarea laterala cu spatele, cum se poate ea remedia atunci cand din neatentie unul dintre pasi nu este executat corect si bineinteles despre cele mai frecvente greseli intalnite atunci cand cursantii efectieaza aceasta manevra.

Vizionare placuta.

Cursul in varianta text

 

Prezentare „Parcarea laterala cu spatele”

Salut, numele meu este Doru Vacaru si sunt instructor auto si moto in cadrul scolii de conducatori Super Driver din Tg Mures.

Deoarece dupa cursul „Garare sau parcarea cu spatele in 8 pasi simplii”, am primit o sumedenie de mesaje prin care ni se cerea sa facem un curs si despre parcarea laterala, iata ca acesta este finalizat si este gata pentru vizionare. Deci in cele ce urmeaza vom discuta despre Parcarea laterala cu spatele, cum se poate ea remedia atunci cand din neatentie unul dintre pasi nu este executat corect si bineinteles despre cele mai frecvente greseli intalnite atunci cand cursantii efectieaza aceasta manevra.

Asadar haideti sa impartim si aceasta manevra in pasi simpli,  8 la numar astfel incat sa fie cat mai usor de efectuat si de inteles. Este foarte important sa se efectueze toti pasii iar ordinea lor sa fie cea prezentata in celel ce urmeaza.

1. Semnalizeaza intotdeauna din timp

Imediat dupa ce ai reperat locul pentru  parcarea laterala,  semnalizeaza. In acest fel autoturismele care circula in spatele tau vor inteleag intentia ta si te vor putea depasii iar tu vei obtine mai mult spatiu pentru manevra iar stresul datorat faptului ca in spatele tau este un alt autovehicul va disparea.

2. Ia reperul cat mai corect

Urmareste ca in coltul geamul de la usa spate dreapta sa apara capatul masinii inaintea careia iti doresti sa parchezi. Cand ai gasit reperul opreste

3. Apropie-te de marginea din dreapta

Apropie-te de masina inaintea careia vrei sa faci parcarea laterala. Acest pas nu este un reper 100% necesar dar te va ajuta foarte mult la asigurari. Daca nu te apropii suficient vei fi nevoit sa te asiguri si din contrasens, deoarece autoturismu tau va trece peste marcajul care separe sensurile de mers.

4. Vireaza si pune autoturismul in marsarier

Vireaza volanul la maxim spre dreapta si pune maneta schimbatorului de viteze in marsarier.

5. Asigura-te inainte de a te pune in miscare

Asigura-te temeinic din spate si daca este cazul din contrasens inainte de a incepe manevra de parcare laterala, iar daca in acel moment un alt autoturism se afla in dreptul tau, permite-i trecerea.

6. Formeaza un unghi de 45 grade

Manevreaza autoturismul in spate mentinand volanul spre dreapta pana cand formezi un unghi de aproximativ 45 de grade intre autoturismul tau si bordura langa care iti doresti sa te aliniezi. Daca iti este greu sa estimezi unghiul incearaca sa iti imaginezi o felie de pizza desenata intre autoturis si bordura.

7. Indreapta volanul si apropie-te de bordura

Indreapta volanul si continua sa mergi in spate pana cand te apropii cu roata spate-dreapta la aprox 40 – 50 cm de bordura.  Apropo, ca sa nu te incurci, si ca sa fii sigur ca volanul este drept  poti numara doua rotiri.

8. Vireaza maxim stanga si aliniaza autoturismul cu bordura

Cand ai ajuns la distanta potrivita vireaza maxim stanga si continua sa mergi cu spatele pana cand masina se aliniaza. Pentru a te putea alinia corect  urmareste ca in oblinda retrovizoare din partea dreapta autoturismul sa fie paralel cu bordura sau cu marcajul longitudinal care separa sensurile de mers.

Iesirea din parcarea laterala

Semnalizeaza si asigura-te ca volanul este virat maxim spre stanga. Asigura-te ca din spatele tau pe carosabil nu circula un alt autoturism, iar daca circula permite-i trecere. Pune-te in miscare foarte usor si mentine o distanta suficienta fata de autoturismul din fata ta.

 

Cum remediezi parcarea laterala atunci cand este posibil?

In unele situatii daca o manevra nu este efectuata 100% corect ea poate fi totusi remediata iar in cele ce urmeaza o sa discutam depre cand si ce putem face pentru a o remedia.

 

Reper depasit atunci cand executi parcarea laterala cu spatele

Nu ai reusit sa te opresti din prima la reper si acesta a fost depasit? Nu este nici o problema. Pune autoturismul in marsarier si manevreaza cu spatele pana cand reperul va reaparea in zona dorita.

Vizibilitate slaba in oblinda

In cazul in care nu te-ai apropiat de masina in spatele carei vrei sa parchezi trebuie sa fii foarte atent la asigurare. Pe langa asigugararea din spate, in oglinda laterala stanga, trebuie sa te asiguri neaparat si din contrasens pentru ca, dupa ce incepi sa misti autoturismul in spate cu rotile virate spre dreapta, acesta va intra pe contrasens.

Unghi prea mic

Atunci cand nu ai estimat corect unghiul si acesta este mai mic, nu este o tragedie. Poti corecta manevra mergand cu spatele mai mult decat de obicei, pana cand masina se va apropia la distanta necesesara de bordura. Sporeste totusi atentia la autoturismul din spate, in cazul in care exita unul pentru ca unghiul mai mic te va departa de masina din fata si te va apropia mai mult de masina din spate. 

Greseli frecvente

In continuare, o sa vedem o serie de greseli frecvente pe care elevii le fac atunci cand executa parcarea laterala cu spatele. Haideti sa le urmarim impreuna pentru a le putea evita cat mai mult posibil.

 

Oprire fara semnalizare

Daca n u semnalizezi atunci cand doresti sa efectuezi parcarea laterala cu spatele autoturismele care circula in spatele tau nu vor intelege ce vrei sa faci si vor opri prea aproape in spatele tau astfel incat nu vei mai avea suficient spatiu  pentru a continua manevra.

 

Viraj stanga intarziat

Daca mergi prea mult cu spatele inainte de a vira spre stanga. Atunci cand executi parcarea laterala cu spatele. Vei atinge bordura. De aceasta data o solutie ar fi ca atunci cand observi ca ai mers prea mult cu spatele sa opresti si sa mergi in fata pana cand rotile  spate si bordura for fi din nou la distanta corecta.

 

Neasigurare la inceperea manevrei

De aceasta data o greseala grava care te poate pune in pericol atat pe tine cat si pe ceilalti participanti la trafic. Nu te pune niciodata in miscare pana nu esti sigur ca in dreptul tau nu se afla nici un alt autoturism.

 

Neasigurare la iesirea din parcare

Tot o greseala din seria celor grave este si iesirea din locul de parcare fara asigurare. Ca de fiecare data cand vine vorba despre acordarea de prioritate aceasta te poate pune in situatia unui accident rutier. Deci, trateaza cu maxima seriozitate acest aspect.

 

Sfarsitul curului

Am ajuns la finalul cursului. Speram ca subiectul parcarea laterala cu spatele a fost unul interesant pentru tine si ca am reusit sa te ajutam in incercarea ta de a efectua parcarea laterala perfecta. Pana data viitoare, va doresc toate cele bune.

 

Cursuri asemanatoare

Adauga un comentariu